Volby do ŠR

Existují trojí možné volby do školské rady:

Volby jsou organizovány podle kurií a nemusejí probíhat současně.

Může se proto stát, že funkční období členů ŠR začne odlišným dnem a přitom má  každý člen tříletý mandát.
Tomuto tématu se věnuje heslo Funkční období.

Fáze volebního procesu obecně

Průběh řádných voleb do školské rady

Průběh voleb podle zákona je následující:

Zřizovatel vydává Volební řád.

Ředitel zajišťuje průběh voleb.

Kandidaturu oznamují učitelé a rodiče & žáci.

Probíhají volby v kuriích Učitelé a Rodiče & žáci.  

Zástupci učitelů a rodičů & žáků jsou jmenováni podle výsledků voleb. Pokud není zvolen dostatečný počet kandidátů do plného počtu mandátů, jmenuje zástupce rodičů a žáků ředitel.

Zřizovatel jmenuje své zástupce.

Doplňovací a předčasné volby

Takové volby probíhají poté, co 



Volby členů ŠR neslouží jen jako prostředek jak zajistit obsazení mandátů v ŠR. 

Mají velký osvětový potenciál (školní aktéři mají důvod věnovat pozornost poslání a činnosti ŠR).

Způsob provedení, jeho uživatelská přívětivost, prostor pro předvolební aktivity, transparentnost, vyjádření ze strany zřizovatele či ředitele  apod. formuje postoje voličů i kandidátů k ŠR jako instituci.

Počet mandátů určený volebním řádem formuje způsob práce ve školské radě. Pokud je mandátů více než kvalitních kandidátů, školská rada jako celek bude v efektivitě pokulhávat. Naopak malý počet členů může paralyzovat ŠR, která chce být aktivní.

Volby do ŠR jsou vedle výběru ředitele a schvalováním investic nejvýznamnějším úkonem, kterým může zřizovatel ovlivnit kvalitu vzdělávání na škole. Má mnoho možností, jak potenciál voleb využít, a také mnoho možností, jak tuto šanci propásnout.

Tipy z praxe a pro praxi

Propagace voleb zřizovatelem

Můžete využít svůj vlastní komunikační kanál, abyste na volby upozornili a dali na vědomí, že Vám připadají důležité. Obecní zpravodaj, upozorňovací aplikace (jako je např Munipolis) i třeba obecní rozhlas mohou vyzvat k účasti na volbách (jako volič či kandidát), k seznámení se s kompetencemi školské rady (třeba odkazem na Školské rady.CZ :)) a také pogratulovat zvoleným i jmenovaným členům. 

Online volby přes školní informační systém

Některé systémy lépe (např. Edookit - podporuje účast více zákonných zástupců), některé méně dobře (např. Bakaláři - vhodné to ty, kteří se rozhodnou omezit volební právo na jednoho zák. zástupce žáků školy) umožňují tajné hlasování. Výhodou je, že jde o zažitý kanál, nevýhodou, že onlne volby nemají takový mobilizační potenciál jako volby prezenční.  

Kvalitní volební řád dělá kvalitní volby

Seznamte se s naším (možná až radikálně inovačním) návrhem "férového" volebního řádu ... už jen pro inspiraci, co vše je možné volebním řádem ošetřit a jaký dopad může mít každá formulace. Rádi se budeme věnovat i konzultaci znění vašeho volebního řádu, obvykle nabídneme více než 5 doporučení na nutné úpravy podle zákona a nejméně jednou tolik jako doporučení, které může volby učinit kvalitnějšími. 

Vysvětlení významu kvalitního volebního řádu,
popis možností jak zřizovatel může ovlivnit kvalitu voleb a kandidátů,
obsahuje heslo Volební řád